París-Tombuctú

 

Producció: Anola Films (Madrid) – Calabuch Films (Madrid) – Freedonia Producciones, S.L. (València), amb la participació de Televisió Espanyola, Canal Plus i Televisió Valenciana.

 

Director: Luis García Berlanga.

Guió: Luis García Berlanga, Jorge Berlanga, Antonio Gómez Ros i Javier G. Amezua.

Fotografia: Hans Burmann (eastmancolor).

Música: Luis Mendo i Bernardo Fuster.

Muntatge: Iván Aledo.

Director artístic: Wolfgang Burmann.

Vestuari: María José Iglesias.

Productors: José Luis Olaizola M., Rafael Díaz-Salgado, Jordi García Cadenat i José Ferrándiz.

Cap de producció: Javier Zulueta.

 

Ajudant de direcció: Julián Núñez. 2a ajudant de direcció: Almudena Martín. Secretària de rodatge: Montserrat Ordorica. 2a unitat de fotografia: Guillermo Molini. Ajudant de càmera: Pablo Burmann. Ajudant de 2a unitat: Eva Caño. Foto fixa: Jordi Monferrer. Ajudant de producció: Carlos Ferrándiz. Regidors: Laura López i Nano Montero. Maquillatge: Almudena Fonseca. Perruqueria: Martha Marín. Ajudant de maquillatge: Sonia Teruel. Escultures: Jack Vanarsky. So: Julio Recuero. Muntatge de so: James Muñoz. Efectes digitals: La Luna de Madrid. Coordinació de producció i postproducció: Rosa-Blanca Adrián. Cap de comptabilitat: Bibiana Olaizola. Ajudants de muntatge: Enrique Domínguez i Lourdes Olaizola. Ajudant de decoració: Javier Mampaso. Ajudant de figurinista: Lena Mossum. Ajudant de vestuari: Rosario Esteban. Sastre: Alfonso Salcedo. Reforç de maquillatge: Antonio Simó i Beatriz de Mingo. Reforç de perruqueria: Pilar Montesinos. Ajudant de so: Carlos Culebras. Microfonista: Emilio Ferrando. Auxilar de direcció: Elena Valverde. Auxiliars de producció: Cayetano Olaizola, Ana Pérez Lorente i Manuel Sánchez. Auxiliar de comptabilitat: Manuel Salvadores. Auxiliars de càmara: Carlos Mischa Lluch, Rafael Maluenda i Miguel Valcárcel. Vigilància: Ardeshir Kiani. Coordinació a València: Ignacio Núñez i Francesc Ferrando. Attrezzo de rodatge: Álvaro Suárez i Tomás Prada. Attrezzo de muntatge: Juan Carlos Yáñez. Cap d’elèctrics: Rafael García Martos. Maquinista: Ángel Gómez. Elèctrics: Enrique Pérez i Alberto Arnal. Meritòries de direcció: Alicia Sánchez, Gemma Santatecla. Meritoris de producció: Basilio Cantalapiedra i Ana Cámara. Meritori de càmera: Miguel Pérez. Efectes sala: Manuel Carrión. Mescles: Alfonso Pino, Alfonso Raposo i Jaime Fernández. Estudis de gravació de músiques: Estudios Track i M-20 Estudios. Tècnics de gravació de músiques: Francisco Gude, Óscar Herrador i Luca Petrica. Muntatge: El Igloo PC, SL. Sonorització: Exa. Postproducció digital de so: Filmigramas. Laboratoris: Fotofilm Madrid, SA. Material verge: Kodak. Càmera i Peewee: Hans Burmann. Material d’il·luminació: Cine-tel. Material maquinista i grua: Cinegrip. Transport i grup electrogen: Ángel Megino. Efectes especials: FX Efectos Especiales. Especialistes: Escola d’especialistes Ángel Plana. Atrezzo: Hijos de Jesús Mateos, Mengíbar i Vázquez Hermanos. Càtering: LDC Catering. Assessoria laboral: Legiscine. Product placement: Cinemarca y Prosolution. Coordinadora de promoció: Pilar Morillo. Grup assegurador: Caser. Making-off: Guillermo Molini. Figuració: ADM Management. Cançons: A ninguna parte (Luis Mendo i Bernardo Fuster / cantada per Manolo Tena), Cambalache (E. Santos Descepolo i Juan Ortiz de Mendivil e Ibarra / cantada per Luis Eduardo Aute) i Los loritos (música de Luis Mendo i Bernardo Fuster, lletra de Jorge Berlanga i Javier Amezua / cantada per Javier Gurruchaga, Concha Velasco i Amparo Soler Leal). Agraïments: Costa Azahar-Diputació Provincial de Castelló i Ajuntament i gent de Peníscola. Amb la col·laboració de la Generalitat Valenciana i la Ciutat de les Arts i de les Ciències de València.

Intèrprets
Michel Piccoli (Michel), Concha Velasco (Trini), Amparo Soler Leal (Encarna), Juan Diego (Boronat), Eusebio Lázaro (Vicente), Javier Gurruchaga (Gaby), Santiago Segura (capellà), Fedra Lorente (Benilde), Manuel Alexandre (Sento), Guillermo Montesinos (Planes), Enrique San Francisco (abogado), José Sancho (Artemio), Mabel Lozano (infermera), Cristina Collado (alcaldessa), Pilar Ortega (Olga), Alexis Valdés (Dani), Joaquín Climent (Planelles), Mapi Galán (Nicole), Luis Ciges (Federico Baamonde), José María Sacristán (regidor de Turisme), Josu Ormaetxe (señor Peñarrocha), Rossana Yanni (Madame Suzy), Antonio Resines (ciclista), Paco Catalá (camioner), Manuel Millán (agent Piñango), Pilar Punzano (Zou Zou), Jorge Sanz (tinent), Vivi Alba (hostessa), Vicente Amaya (xofer de camió frigorífic), Manuel Bretón (nou client), Pilar Camón (mare nudista), Gaspar Cano (esquivador 2n), Livious Dube (Osaska), Gus Epam (negre), Karola Escarola (Nieves), Sofia Evans (txeca nudista), Pablo Garaizabal (especialista), Concha García Conde (quiosquera), Fernando Granell (esquivador 1r), Malena Gutiérrez (Conchi), María Lidón (xica jove), José María Lorenzo (sargent), Miguel Monrabal (fotògraf), Javier Pérez (soldat), Carlos Pons (caporal Torralba), Silvia Ramírez (Andrea), Jacobo Royo (agent Mínguez), Salomón San Juan (operari), Julio Silva (doble del rei).

Any de producció
1998

Data de l’estrena a Espanya
1999